svetelny koren vyrobkySvetelný koreň je na obsah látok veľmi bohatá a výnimočná koreňová zelenina. Jeme ho najradšej surový a aj v malom množstve nám dodáva silu, akú sme zatiaľ nenašli v žiadnej inej potravine. Je zaujímavé, že ak si vezmeme kúsok Svetelného koreňa pred jedlom, najeme sa dosýta z menšej porcie, než keby sme predtým koreň nejedli. To isté platí pokiaľ ho do jedla pridáme.

Z hľadiska obsahu živín je hlavnou zásobnou látkou polysacharid škrob. V hľuzách nájdeme tiež veľmi zaujímavý proteín dioscorin (nezamieňať s alkaloidom dioscorine, ktorý Svetelný koreň neobsahuje) a asi 2% steroidného sapogeninu diosgeninu, fenolické látky nazvané batas I – V, ďalej špecifický sliz cholín, glykoproteidy, rad aminokyselín a iné. Steroidný sapogenín diosgenín je na západe veľmi populárna látka. Diosgenín, fytoestrogén ktorý pomáha produkovať estrogén a progesterón - dopĺňa tak yin a alantoín, prírodná zložka, ktorá urýchľuje rast zdravého tkaniva a skracuje dobu hojenia. Športovo založení ľudia ho užívajú na rast svalovej hmoty, zlepšenie fyzického výkonu a pre lepšiu a efektívnejšiu regeneráciu po cvičení alebo fyzickej záťaži. U žien pôsobí predovšetkým ako fytoestrogén podporujúci správnu hormonálnu hladinu. Má aj protistresové účinky, pomáha znižovať únavu a zlepšuje mentálnu odolnosť a psychickú vitalitu. Čínska medicína ho ordinuje aj ako alternatívu k postmenopauzálnej hormonálnej liečbe alebo ako veľmi drahé afrodisiakum kde mužom značne zvyšuje výkon po všetkých stránkach, ženám zjemňuje pleť a pri jeho konzumácii „mladnú“. Obkladmi sa liečia rôzne kožné choroby.

Fenolické látky majú silné antioxidačné účinky a v ľudskom organizme prejavujú zvýšenú odolnosti voči voľným radikálom, majú tiež protizápalové účinky a podieľajú sa významnou mierou na prevencii arterosklerózy. 

Cholín má lipotropický účinok, podieľa sa na využití tukov a cholesterolu - vo forme fosfatidylcholínu, zabraňuje hromadeniu cholesterolu a tuku v organizme a vytvára ochranu pečene (príp. podporuje liečbu) pred poškodením alkoholom, toxínmi a liekmi. Spolu s betaínom a metionínom zaisťuje prepravu tukov do buniek. V organizme je cholín stavebnou látkou pre acetylcholín, ktorý je hlavným prenášačom nervových vzruchov do mozgu a do nervosvalovej platničky. Tá zaisťuje koordináciu pohybov pod dohľadom riadiaceho mozgového centra. Novšie výskumy dávajú prísun cholínu v potrave do súvislosti so zdravým vývojom a regeneráciou mozgu, funkčnou reprodukciou človeka a zdravým srdcom.

Svetelný koreň je bohatý na zinok a niacín, v porovnaní so zemiakmi má asi tisíckrát väčšie množstvo vitamínu A, viac železa, viac vápnika, viac vitamínu C, aminokyselín a doteraz 31 dokázaných stopových prvkov. Je zdrojom kremíku - pôsobí na kožu a vlasy, výsledkom je hladká a hebká pleť, lesklé a silné vlasy.

Výnimočné na Svetelnom koreni nie sú len merateľné látky, ale predovšetkým jeho vysoký obsah svetelného éteru. Fyziologická svetelná látková výmena (schopnosť uvoľňovať svetlo), sa v dnešnej dobe žiaľ aj vďaka vysoko pretechnizovanému spracovávaniu potravín zhoršuje. Tým sa práve táto vnútorná kvalita v potravinách, súviasiaca s disponibilným svetelným éterom, zmenšuje. Konzumácia Svetelného koreňa tu práve ponúka možnosť vyváženia tohto nedostatku.

Podľa čínskej bylinkárskej knihy môžeme o jeho pôsobení povedať: Shan Yao je v chuti neutrálny, podporuje a upravuje trávenie a premieňa črevnú flóru na užitočné baktérie, stimuluje endokrinné žľazy, posilňuje slezinu, obličky a pľúca, vyživuje esenciu semena, omladzuje, znižuje cukor v krvi a pôsobí všeobecne ako vysoko účinný prostriedok posilňujúci imunitu (imunotonikum).Okrem svojich potenciálnych liečivých vlastností je Svetelný koreň výživnou potravou a je zdrojom aj vitamínu B a glutamínu.

Na každého človeka účinkuje trochu inak. Na začiatku stačí konzumovať 1-2 kolieska čerstvého koreňa denne alebo v práškovej forme stačí denná dávka na špičku noža pre dospelého človeka. Svetelný koreň chránime pred elektrosmogom a kovovými predmetmi (odporúčame keramický nôž), aby sa nezhoršila jeho kvalita.

Podľa výroku Dr. Rudolfa Steinera z 20-tych rokov minulého storočia ide o významnú potravinu budúcnosti. Vysoko si ho cení a odporúča uznávaná lekárka Dr. Cornelia Hahn, ktorá tvrdí, že je povzbudzujúci najmä pre ľudí vo vysoko civilizovaných krajinách. Dáva silu a podporuje voľný tok životných síl v tele...

Všetko, čo ste sa do tejto chvíle dočítali svedčí o tom, že Svetelné korene by sa mali stať bežnou súčasťou našej stravy, pretože posilňujú naše telo a majú schopnosť ho uzdravovať.

Účinky Svetelného koreňa môžeme zhrnúť:

 • vhodný pri poruchách imunity a chronickej únave
 • omladzuje a celkovo vitalizuje
 • posilňuje a pôsobí na slezinu, obličky a pľúca (kašel, dušnosť)
 • upravuje a podporuje trávenie
 • zdroj kremíka - pôsobí na kožu a vlasy, výsledkom je hladká a hebká pleť, lesklé a silné vlasy
 • stimuluje žľazy s vnútornou sekréciou (hypofýza, štítna žľaza...)
 • harmonizuje hladiny cukru a cholesterolu v krvi
 • má priaznivý vplyv na hormonálnu nervovnováhu u žien, na menštruačné bolesti a klimaktérium (prechodové ťažkosti), vnútorné emocionálne dysharmónie u žien
 • pôsobí ako afrodisiakum a vyživuje esenciu semena
 • používa sa ako prírodné antidepresívum, má ukľudňujúci efekt
 • pomáha pri migrénach a nespavosti
 • upravuje problém s častým močením - polyuria


svetelny koren kupit 01