Kalísia voňavá (callisia fragrans) - elixír zdravia
Kalísia voňavá alebo vonná (callisia fragrans, zlatý vlas, venušin vlas) je rastlina rastúca v trópoch a subtrópoch, ktorá má rada teplo a vlhko. Jej domovinou je Stredná a Južná Amerika, Tichomorie a Austrália. U nás sa pestuje aj ako izbová rastlina, ktorá znáša pokles teplôt až na 8 °C, takže ju cez leto môžeme vysadiť aj do záhrady do polotieňa alebo do kvetináča na balkón. Veľmi ľahko sa rozmnožuje a ľahko zakoreňuje.
Účinky kalísie na zdravie človeka
Kalísia voňavá je rastlina, ktorá si právom zaslúži názov zázračná. Nie nadarmo bol v posledných dvadsiatich rokoch vykonávaný intenzívny výskum tejto rastliny, ako v bývalom Sovietskom zväze, tak aj v USA v oblasti vojenského využitia. Rastlina má tak široké spektrum liečivosti, že je použiteľná takmer na všetky choroby a to v silnej účinnosti.
Lieči prostatu, alergie, Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu, sklerózu multiplex, artrózu, arytmie, astmu, bakteriálne a vírusové ochorenia, migrény a bolesti hlavy, bolesti kĺbov, bolesti chrbtice, bolesti uší, zápal nosových mandlí, bolesti zubov, zápaly ďasien, Crohnovu chorobu, reguluje hnačky a zápchy, cysty v prsiach, semenníku, odstraňuje opuchy, cukrovku, hojí rany a spáleniny, lieči vysoké horúčky, kašeľ, bolesti v krku, chrípku, angínu, konečník, lymfatické cesty, stimuluje imunitný systém, rozpúšťa obličkové kamene a piesok, mykotické ochorenia, omladzuje bunky a spomaľuje starnutie, pálenie záhy, podporuje srdce, cievny a žilový systém, znižuje vysoký krvný tlak, odstraňuje syndróm chronickej únavy, polypy v nose, vredy, polypy v črevách, lieči očný šedý zákal a znižuje dioptrie, rakovinu všetkého druhu, pomáha komplexne vyčistiť organizmus, lieči pankreas, zápaly žalúdka, dvanástnika, slezinu, štítnu žľazu, endokrinný systém, zápal priedušiek, žlčníkové kamene.
Tento zoznam chorôb je tak obšírny, že sa tomu nechce ani veriť, že kalísia voňavá je tak všestranne liečivá. Je to pravda, a pretože disponuje veľkou liečivou silou, tak v tomto prípade musíme dodržiavať stanovené dávky vychádzajúce z receptúr na jednotlivé choroby. Podľa citácie, ktorú vyslovil v 30. rokoch 15. storočia Paracelsus, ktorá znie: „Všetko čo človek požije, môže byť ako liek aj jed, rozhodujúca je dávka.“ Podľa tohto príslovia sa budeme správať s kalísiou. Pri dodržiavaní liečebných dávok sa neobjavujú žiadne vedľajšie nežiadúce účinky. U niektorých osôb sa výnimočne môže objaviť alergia alebo iné problémy, v tomto prípade prestaneme kalísiu užívať a zvolíme liečbu iným spôsobom. Človek si väčšinou na liečivú silu prírody spomenie neskoro, to znamená, keď je už chorý. Kalísia vonná nám pomôže organizmus zachovať v dobrej kondícii, vytvoriť prevenciu a mladickú sviežosť a má vysoký ozdravujúci vplyv, je to doslovne, „Elixír zdravia“.
Na liečbu používame listy najlepšie 20 cm dlhé a výhonky zo starších rastlín, ktoré majú najmenej 5 kolienok, pretože mladšie rastliny nemajú dostatok biologicky aktívnych látok (nemajú takú účinnosť).
Vyššia účinnosť vďaka chladničke - biogénna stimulácia kalísie
Bolo zistené, že u kalísie docielime ešte väčšiu účinnosť, keď si výhonky kalise s 5 kolienkami vložíme do vrecka a umiestnime ich do chladničky najlepšie na dobu 7-14 dní, do teplôt + 2 až + 4 °C, ale už po troch dňoch môžeme rastliny používať.
Uložením rastlín v chladničke (nie v mrazničke), sa v nich dodatočne vytvoria rastlinné biogénne stimulátory, ktoré zvyšujú ich liečivosť a účinnosť (tzv. metóda biogénnej stimulácie). Preto pre všetky liečivé indikácie použijeme rastliny pripravené z chladničky.
Recepty z kalísie, receptúry, spracovania a prípravky, ktoré si môžeme pripraviť sami doma:
Liehový výluh – tinktúra z kalísie
Budeme potrebovať pol litra 40% alebo 50% alkoholu a asi 25 kolienok. Najúčinnejšia je keď je na výhonkoch 9 kolienok a tie sa sfarbia do hnedo-fialova. Potom ich dáme na týždeň do chladničky, neskôr posekáme, zalejeme alkoholom a necháme lúhovať 2 týždne. Užívame po malých dávkach pred jedlom. Na bolesti kĺbov natierame extrakt, vyrobený z 4-5 kolienok, ktoré sme zaliali pol litrom vodky alebo liehu.
Balzam
Do skla dáme 40 ml olivového oleja a 30 ml liehového výluhu minimálne z 20 kolienok, uzavrieme a 7 minút prudko trepeme pred upotrebením, aby sa zložky spojili. Balzam je na vonkajšie použitie.
Odvar
Jeden veľký list kalísie povaríme na miernom ohni v skle alebo smaltovanej nádobe v litri vody minimálne 15 minút, list odstránime a odvar necháme vychladnúť a potom uložíme v chladničke. Odvar je určený na vnútorné aj vonkajšie použitie, spotrebujte do niekoľkých dní.
Čerstvá šťava
Časť rastliny listy aleb kolienka podľa potreby rozsekáme v mixéri alebo pomelieme v mlynčeku na mäso. Môžeme precediť alebo používame aj so zelenou hmotou na zábaly pri rakovine kože, na rany, ktoré sa ťažko hoja. Šťavu vytlačíme aj lisom na cesnak. Trvanlivosť ako pri odvare.
Masť z kalísie
Základom masti (nosným médiom) je kosový olej alebo bambucké maslo. Kalísiu rozmixujeme a vzniknutú hmotu zmiešame so základom v pomere 2 diely kalísie a 3 diely média. Vezmeme širší hrniec, dáme doň trošku vody. Potom vezmeme užší hrniec, doň dáme kalisiovú hmotu s nosným médiom.
Ďalej postupujeme ako keby ste rozohrievali čokoládu na polevu - pod spodným hrncom zapálime plyn alebo pustíme platničku a to na čo najnižší stupeň (ideálne teplota do 45 °C, ak môžete presne regulovať).
Ohrievame jednu hodinu, dáme vychladnúť. Necháme 12 až 24 hodín odležať a potom ohrejeme do stavu, keď sa nosné médium s bylinnou drogou rozpustí. Necháme schladnúť. Oddelí sa voda od tuku. Vodu zlejeme (voda skracuje životnosť masti).
Naposledy ohrejeme tuk bez vody, cez jemné sitko alebo plátno scedíme a nalejeme do prázdnych čistých téglikov. Ihneď môžeme prikryť krytkou.
Trvanlivosť kalísiovej masti je 1 rok (v chladničke aj 2 roky).
Kalísiový olej
Výhonky kalísie rozmixujeme a zalejeme olivovým olejom v pomere 1 diel kalísie a 2 diely oleja, dáme na platňu a pri teplote 30 – 40 °C zahrievame 8 až 10 hodín. Olivový olej môžeme nahradiť aj repkovým alebo slnečnicovým olejom, tieto oleje sú na pokožke menej cítiť. V lete namiesto zahrievania na platni môžeme pohár s kalísiou a olejom vystaviť na slnko v okne počas troch nedieľ a potom scediť. Používa sa na mazanie. Trvanlivosť asi cca 1 rok.
Prevencia chorôb - žuvanie
Čas od času si môžeme v rámci prevencie požuť po liste alebo aj výhonku kalísie voňavej, maximálne však trikrát denne. Po vyžuvaní zvyšok vypľujeme.
Účinky kalísie na zdravie a choroby + recepty
Prevencia a podporná liečba rakoviny
Vedecké výskumy vykonávané ako v USA tak v Rusku preukázali, že šťava z kalísie obsahuje látky, ktoré bránia v bujnení rakovinových buniek. Dá sa použiť pri nádoroch, ktoré sa z dôvodu umiestnenia nedajú operovať a pri metastázách, ktoré už z dôvodu rozsiahlosti sú tiež neoperovateľné a nakoniec aj pri odoperovaných nádoroch v posilnení imunity. Ľudské telo, ktoré má dispozíciu k rakovinovým novotvarom nemá ani po operácii stopercentnú istotu, že za nejaký čas sa rakovinové ochorenie neobnoví. Použitím kalísie voňavej sa šanca na prežitie podstatne zvýši.
Ako už bolo napísané, použijeme výhonky, ktoré majú minimálne 5 kolienok, ideálne zo starších rastlín. Z týchto výhonkov, ktoré vložíme aspoň na tri dni do chladničky narežeme 20 kolienok, ktoré mierne roztlačíme a po vybratí z chladničky dáme do 0,5 litra vodky alebo slivovice a necháme 14 dní lúhovať. Potom precedíme a dobre uzavrieme a uskladníme na tmavom mieste. Musíme si zohnať aj kvapkadlo, ktorým budeme dávkovať.
V začiatku liečby prvý deň budeme užívať 3 x denne 10 kvapiek, druhý deň navýšime na 11, čiže 3 x denne 11 kvapiek, tretí deň navýšime na 3 x denne 12 kvapiek a tak pokračujeme s navyšovaním každý deň o kvapku až na 40 kvapiek. To znamená, že pri poslednom navýšení užijeme 3 x 40 kvapiek. Pri dosiahnutí 40 kvapiek budeme ďalší deň znižovať o kvapku na 3 x 39 kvapiek. Každý ďalší deň dávku znížime o jednu kvapku, až sa dostaneme opäť na 3 x 10 kvapiek denne.Potom liečbu prerušíme na dobu 10 dní a po prerušení celý cyklus opakujeme rovnakým spôsobom. Takto vykonáme po sebe tri cykly s 10 dennými prestávkami.
Pri rakovine kože alebo fistulach a vredoch sa prikladajú listy rastliny na boľavé miesto maximálne po 2 dni na 4 hod denne. Potom urobíme na týždeň prestávku. Rozriedime vylisovanú šťavu z výhonkov prevarenou vodou v pomere 1 : 5 a potom priložíme na ranu, zaistíme gázou. Šťavu je možné vyrobiť v mixéri. Obklad môže byť aj so zelenou hmotou alebo iba textília namočená v tejto šťave.
Cysta, cysty v prsiach
Na postihnuté miesto sa priloží obklad z rozdrvených listov kalísie, je možné namočiť tkaninu do odvaru, alebo vykonať obklad z čerstvej rastliny. Súčasne si pripravíme liehový výluh z 15 kolienok. Užívame 3 x denne 1 kávou lyžičku extraktu 20 minút pred jedlom. Môžeme ešte 3 x denne žuť výhonok, tj 1 kolienko alebo list a potom vyžuvaný zvyšok vypľuť.
Cukrovka
Dva spodné listy, ktoré sú najstaršie, odtrhneme a dáme podľa známej úpravy rastliny do chladničky. Potom ich vložíme do 1,5 litra vody a varíme 15 minút. Teplú tekutinu dáme do termosky aj s listami, kde nám to do druhého dňa pomaly vychladne. Druhý deň si vždy 0,5 dl ohrejeme a pijeme teplé 40 min. pred jedlom 3 x denne. Týmto štýlom budeme postupovať 10 dní a potom 14 dní urobíme prestávku. Celý cyklus budeme praktizovať, až sa glykémia zníži na prijateľnú hranicu.
Kašeľ, bolesti v krku, angíny
Počas ťažkostí žujeme malý kúsok, asi 3 cm listu 3 x denne a po vyžuvaní vypľujeme.
Crohnova choroba, regulácia hnačky, zápchy, kolitída
Crohnova choroba je po lekárskej stránke pomerne ťažko liečiteľná, alebo v horšom prípade, neliečiteľná. Použijeme dva veľké listy upravené známym spôsobom v chladničke a varíme v 1 litri vody asi 20 minút. Odvar dáme do termosky aj s listami a na druhý deň scedíme a použijeme. Použijeme 1 dl 4 x denne 40 min. pred jedlom po dobu 7 dní. Pred použitím si dávku ohrejeme. Potom urobíme 7 dní pauzu a tak ďalej do vyliečenia problému. Pokiaľ sa jedná o reguláciu hnačky, zápchy a kolitídy bude odvar rovnaký a v rovnakých cykloch. Liečbu ukončíme po ustúpení ťažkostí.
Konečník, lymfatické cesty
Crohnovu chorobu obyčajne sprevádza fistula. Preto fistulu potierame odvarom. Rovnako tak pri hemoroidoch a svrbení konečníka. Natierame túto oblasť 3 x denne odvarom z listov. Dva veľké listy kalísie opäť upravíme v chladničke a potom ich varíme 15 min. a uložíme v termoske aj s listom na druhý deň a potom scedíme. Týmto vývarom natierame denne 3 až 5 x konečník. Je možné použiť aj masť, ktorú si vyrobíme podľa návodu a aplikujeme ju na noc, keď ju do konečníka votrieme. Môžeme použiť jeden alebo druhý z týchto spôsobov, záleží na nás, čo sa nám osvedčí. Pokiaľ by sa objavili problémy, tak liečbu na 14 dní prerušíme.
Pankreas, zápaly žalúdka, dvanástorníka, sleziny
Dva veľké listy upravené z chladničky varíme 15 min. v 1,5 litri vody, dáme do termosky aj s listom a necháme ich riadne vylúhovať do druhého dňa, kedy vývar precedíme a použijeme. Pijeme 40 min. pred jedlom 3 x denne 0,5 dl po dobu 10 dní. Potom urobíme 14 dní prestávku. Tento cyklus 5 x opakujeme.
Polypy v črevách av žlčníku
Narežeme 50 kolienok upravených v chladničke a naložíme ich do 0,5 litra vodky alebo slivovice na dobu 10 dní, potom precedíme a skladujeme. Extrakt používame tak, že 40 min. ráno a večer, čiže 2 x denne pred jedlom nakvapkáme 10 kvapiek do 30 ml teplej vody, (10 ml je jedna polievková lyžica) a prehltneme. Týchto 10 kvapiek navýšime každý deň o 1 kvapku až do 35 kvapiek. Potom budeme zase uberať každý deň 1 kvapku.
Neprihlásený uživateľ ( alebo sa zaregistrovať na ABIO.sk )
Komentovať ako neprihlásený uživateľ
Buďte prvý a pripojte svoj komentár.